Paleo Diyeti Hakkında

paleo-tas-devri-diyeti
Paleo Diyeti; Taş Devrinde yaşayan insanların avcıklık ve toplayıcılık yaşam tarzlarında yemiş oldukları yiyeceklerden meydana gelmektedir. Paleo Diyetini sadece belirli bir süre içerisinde değil, tüm yaşam boyunca uygulamamız gerekiyor. Bu şekilde uygulanırsa; araştırmalara göre, kötüye giden insan genetiği düzelecek.

Paleo Diyetinde Menüde Bulunan Yiyecekler

Paleo Diyeti’nde menü hazırladığınızda o menüde yer alan yiyeceklerin ortak yanı; işlenmemiş yani, organik yiyecekler olmasıdır. Tabi bu yiyeceklere verilebilecek gıdaların başında; taze meyve ya da sebzeler, taze etler gelmektedir. Bu nedene de tamamen organik ve doğa yiyecekler Paleo Diyeti kapsamında menünüzde olması gerekir. Paleo Diyeti adını paleolitik devirden almaktadır. Bunun sebebi bu diyette yediğiniz gıdaların; Paleolitik insanların yedikleri yiyeceklerle aynı olmasıdır.

Kısaca; bu devirde insanlar günlük yeme ihtiyacının %35’ini yağlı gıdalardan, %35’ini karbonhidrat içeren gıdalardan ve son olarak da %30’unu protein içeren gıdalardan alıyordu. Siz de bu oranlara dikkat ederek beslendiğinizde Paleo Diyeti yapmış oluyorsunuz.

tas-devri-diyeti2

Suni Gıdalardan Uzak Durmak ile Paleo Diyeti Aynı Kavramlardır

Suni gıdalar, yani yapay gıdalar özellikle son zamanlarda obezite hastalığının ortaya çıkmasına, fast food yemek yüzünden kalp hastalıklarına, kanser riskini arttırmaya ve yaşam süresini azaltmaya başladı. En popüler diyetin de Paleo Diyeti olması aslında bundan kaynaklanıyor. İnsanlar artık bu diyeti yapmaya muhtaç hale geldi. Dolayısı ile de Paleo Diyeti günlük değil; ömürlük diyettir, diyoruz.

Paleo Diyeti Sadece Organik Gıda Demek, Değil!

Paleo Diyetini sadece yemekle alakalı bir diyet gibi göstermek mümkün değil. Bir insanın tam anlamı ile sağlıklı olabilmesi için Paleo Diyeti içerisinde spor ve egzersiz faaliyetlerini de yapması gerekiyor. Bu nedenle de Paleo Diyeti ile zayıf kalmak ve sağlıklı yaşamaya karar verdiyseniz spor faaliyetlerine de devam etmeniz gerekiyor. Aksi halde bahsedilen verimi alamaz ve olumlu sonuçlarla karşılaşamazsınız.

Paleo Diyeti Genetiğinizi de Etkiliyor

Paleo Diyeti ömürlük bir diyet olduğundan dolayı bu diyet sayesinde genetiğinizde sağlıklı oluyor. Yani; çocuğunuza da vermiş olduğunuz genlerde suni yiyecekler olmadığından dolayı bebeğinizde sağlıklı doğuyor ve tabi ki sizin gibi sağlıklı bir yaşama sahip oluyor.
Yorum Yazın

Etiketler:, , ,