Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan Diyeti Asamalari
Dukan Diyeti Asamalari oldukça kolaylıkla inceleyebileceğiniz ve içinde nelerin olup olmadığını çok açık bir dille anlatan harika bir kitap aslında. Bütün dilediğiniz kolaylıkla kilo verebilmek ise gerçekten doğru yerdesiniz. Yapmanız gereken tamamen konsantre olmak ve neyi yiyip neyi yemeyeceğinizi oldukça iyi şekilde ayırt etmek. Siz yeter ki isteyin gerisi oldukça kolay. Yapılacak olan sadece her aşamada olan kurallara ve yasaklara kesinlikle uyulmasıdır. Siz de severek yiyeceğiniz her yemeğin ardından kilo almayı düşünmeden yaşayabilirsiniz. Bunun için Dukan Diyeti Asamalarinı takip etmeniz yeterli olacaktır. Herkese şimdiden bol şans ve tabi ki Dukan Diyeti Asamalari ile aldığınız sonuçları gördüğünüz zaman siz de gözlerinize inanamayacaksınız.

Dukan diyeti 4 farklı aşamadan oluşuyor.

1- Dukan diyeti ATAK EVRESİ

İlk aşama olan atak evresinde sadece proteinle beslenmek gerekiyor. Süresi, vereceğiniz kilo miktarına göre 1-10 gün arasında değişiyor. 10 kilo vermek isteyen biri 1 hafta sürecek atak dönemi kurallarını harfiyen uygulamak zorunda.

Karbonhidrat yok. Yenilmesi gereken besinler;

Az yağlı etler (kuzu ve pirzola hariç), sakatat, bütün balıklar, bütün deniz ürünleri, ördek ve kaz dışında tüm kümes hayvanları, yağsız jambon, hindi ve tavuk dilimleri, yumurta, yağsız süt ve süt ürünleri. En az 1,5 litre su. Diyetin olmazsa olması 1,5 yemek kaşığı yulaf ekmeği ve elbette spor. Her gün mutlaka 30 dakika yürüyüş öneriliyor.

2- Dukan diyeti SEYİR EVRESİ

Bu aşamada proteinlere ek olarak sebze de yemeye başlıyorsunuz. Enginar, patlıcan, domates, ıspanak, brokoli, lahana gibi sebzeler serbest. Patates, pirinç, mısır gibi karbonhidratlı besinler kesinlikle yasak. Bu aşamanın en fazla 10 gün uygulanması öneriliyor. Su ve spor ihmal edilmiyor.

3- Dukan diyeti GÜÇLENDİRME EVRESİ

Bu evreye gelindiğinde hedef kiloya ulaşılmış olması bekleniyor. Bundan sonra, verdiğiniz her kilo başına 10 gün güçlendirme dönemi uygulanması gerekiyor. Yani 10 kg verdiyseniz 10X10=100 gün güçlendirme yapılmalı.

Bu dönemde:

Atak evresinin proteinli besinleri, seyir döneminin sebzeleri, muz, üzüm ve kiraz dışında her gün bir porsiyon meyve, günde 2 dilim tam tahıllı ekmek, çok yağlı olmayan peynir, haftada 2 porsiyon nişastalı gıda, kuzu budu, 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği yiyebiliyorsunuz. Haftada 2 gün ödül yemeği hakkınız var. Ayrıca, haftanın bir gününü sabitleyerek o gün içinde sadece saf protein tüketmeniz gerekiyor.

Su ve spor bu evrenin de olmazsa olmazı

4- Dukan diyeti KORUMA EVRESİ

Diyetin son ve en kolay evresine geldik. Artık haftanın 6 günü dilediğiniz her yemeği serbestçe yiyebileceksiniz. Bir daha asla kilo almamak için ise yine sabitlediğiniz haftanın bir gününde saf protein almanız gerekecek.

Kilo vermek ve tekrar eski kilonuza dönmemek için Dukan diyetinin 4 evresini harfiyen uygulamalısınız.

Gelelim uyarılara;

Öncelikle Pierre Dukan’ın “Dukan Diyeti” kitabını almanızı öneririz. Kitapta diyetin mantığını ve neyi ne için yaptığınızı öğreniyor olacaksınız.

Diyete başlamadan önce ve sonrasında aralıklarla mutlaka rutin sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız. Diyetin üzerinizde yaratacağı etkiyi görebilmeniz ve sağlıkla tamamlayabilmeniz açısından önemlidir.

-18 yaş altındaysanız, hamileyseniz, emziriyorsanız; tiroid, yüksek tansiyon, kolestrol, diabet, gut, böbrek, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarınız varsa, yüksek protein alımı sağlığınızı tehlikeye atabilir. Doktorunuza danışmadan bu diyete asla başlamayın!

 
 1. 3 Yorum “Dukan Diyeti Aşamaları”

 2. mine Diyor ki :

  haftanın 6 günü dilediğimiz derken karbonhidratlı da dahilmi ekmek dahütfen cevaplayınız
  ilmi merak ediyorum l


  10 Mart 2014 saat 23:49.

 3. Lale Diyor ki :

  Ben 6 kilo versem yeter Acaba fındık ceviz (KAbuklu) Hurma Kayısı Kuru incir yemenin zararı olur mu


  23 Mayıs 2014 saat 01:20.

 4. muazzez Diyor ki :

  74 kiloyum 65 kiloya düşmek istiyorum yüksek tansiyonum var tiroitlerim yavaş çalışıyor kalıcı bi kilo için ne şekilde bi diyet uygulamam gerekir


  31 Mayıs 2014 saat 23:34.

Yorum Yazın

Etiketler:, ,