Hamilelikte Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Nedir
Normal hayatınızda Dukan Diyetini yaptınız ancak şimdi sıra Hamilelikte Dukan Diyetine geldi. Peki Hamilelikte Dukan Diyeti nasıl yapılır?

Hamilelikte Dukan Diyetinin ne gibi farklılıkları vardır? Hamilelikte Dukan Diyeti ile sağlığınızı nasıl koruyacaksınız? Hamilelikte Dukan Diyeti ile ideal kiloyu almak ve sonrasında vermek mümkün mü? Hamilelikte Dukan Diyetinin bebeğinize herhangi bir zararı olur mu?  Hamilelik aslında her bayan için inanılmaz zevkli ve keyifli bir dönem iken, zaten kilo problemi yaşayan bayanlar için korkulu zamanlar geçirmelerine sebep olabiliyor. Hem daha sağlıklı kilo alabileceksiniz, en azından gerekli olan kadar, hem de kendiniz ve bebeğiniz için en iyi olanı tercih etmiş olacaksınız. Siz yeter ki isteyin yapacağınız aslında hem kolay hem de kendiniz için iyi olandır. Burada yer alan tüm detaylar ile Hamilelikte Dukan Diyetine dilediğiniz gibi devam edebilirsiniz. Sağlıklı günler…

Önce güçlendirme evresinde neler yapmamız gerektiğini hatırlayalım.

 • ATAK REJİMİNİN PROTEİNLİ BESİNLERİ
 • SEYİR EVRESİNİN SEBZELERİ
 • MUZ,ÜZÜM,KİRAZ DIŞINDA HER GÜN 1 PORSİYON MEYVE
 • GÜNDE 2 DİLİM TAM TAHILLI EKMEK
 • 40 GR ÇOK YAĞLI OLMAYAN PEYNİR
 • HAFTADA 2 PORSİYON NİŞASTALI GIDA(HAMUR İŞİ,MAKARNA,PİRİNÇ,PATATES,BAKLAGİLLER)
 • KUZU BUDU
 • 2 ÇORBA KAŞIĞI YULAF KEPEĞİ(hamilelikteki kabızlık ve hemoroid sorunu ortadan kaldırmaya da yardımcı)
 • 25DK YÜRÜYÜŞ

Ve bunları tamamlamak üzere;

 • HAFTADA 2 KEZ ”ÖDÜL YEMEĞİ”(ANA YEMEK,TATLI VE İÇECEKTEN OLUŞAN SERBEST BİR ÖĞÜN)
 • HAFTADA 1 GÜN MUTLAKA ATAK EVRESİNDEKİ GİBİ SAF PROTEİN DİYETİ

 GEBELİKTE UYGULAMA:
Önceki gebeliklerden sonra verilememiş fazla kiloları olan kadınlar,diyabet hastaları ya da hamilelikte fazla kilo almak istemeyen hamileler için Dr.Dukan güçlendirme evresinin aşağıdaki şekilde değiştirilmiş halini uygulamayı öneriyor.
-günde 1 yerine 2 porsiyon meyve tüketin, -tamamen yağsız yerine,yarım yağlı süt ve süt ürünleri tüketin, -saf protein perşembelerini uygulamayın.
Önceden aşırı kilosu olup da kilolarını veremeden hamile kalmış olanlar ise güçlendirme evresinde izin verilen nişastalı yiyecekleri ve iki ödül yemeğini çıkarıp,protein perşembelerine devam ederek uygulamalılar Dukan’ı.  ( İleri obezlik durumlarında ilk 2 evreyi de uygulamaya katmalısınız fakat her halükarda bebek ve sizin sağlığınız için bu beslenme düzeninin size uygun olup olmadığının takibini bir uzmanla yapmalısınız.)
GEBELİKTEN SONRA UYGULAMA:
Gebelikten sonra fazla kilolarını vermek isteyenler için emziren ve emzirmeyen annelere göre 2 farklı uygulama mevcut çünkü bebeğe etki edebileceğinden emziren anneler katı diyetler uygulanması önerilmiyor.
Emziren anneler için güçlendirme evresinden farklı olarak,
-günde 1 yerine 2 porsiyon meyve tüketilmesi, -tamamen yağsız yerine,az yağlı(%20) süt ve süt ürünleri tüketilmesi, -saf protein perşembelerinin uygulanmaması.  gerekiyor.
Emzirmeyen anneler içinse , -Doğum sonrası fazla kilo 5-7 arasındaysa, atak evresi atlanarak istenen kiloya inene dek seyir evresi ve diğer evreler sırasıyla uygulanmalı. -Doğum sonrası 10-20 kg arası anormal kilo alımı varsa diyet atak da dahil olmak üzere tüm evreleriyle yapılmalı.
Yorum Yazın

Etiketler:, , ,